Kotimatkapäivä. Aamulla käväisin vielä kappelissa palauttamassa avaimet.
Hain samalla kappelista suksipussin ja matkalaukun, jotka olin vienyt sinne jo eilen illalla. Taas kuljettelin tavarat lainapulkalla bussipysäkille ja sitten palautin pulkan hotellin eteen.
Eskelisen bussilla (sama kuljettaja, joka oli tulomatkallakin) Rovaniemelle ja sieltä junalla Tikkurilaan, jossa junan vaihto kotiinpäin. Mies tuli vastaan, koska näiden tavaroiden kanssa on hankala jatkaa matkaa bussilla ja sitten vielä kävellä kotiin. Minulla on näet sukset, vaellusreppu, pieni vedettävä matkalaukku sekä pikkureppu, jossa käsityö ja eväät.
Paluumatkalla neuloin pari sukkaa ja juttelin lähistön ihmisten kanssa, koska olin puoliltapäivin yli iltakymmeneen junassa.
Olipa mukavaa tulla kotiin taas!
siitä lohdutuksen aina saan.
Mitä päivä tuokin tullessansa,
Isä hoitaa lasta armollaan.
Kädessään hän joka päivä kantaa,
tietää kaiken, mitä tarvitsen,
päivän kuormat, levon hetket antaa,
murheen niin kuin ilon seesteisen"
2 kommenttia:
Pitkät matkat ovat vähän rasittavia, mutta junassa helpompia kuin bussissa. Neuloen reitti taittuu rattoisasti, jos vain kädet kestävät.
Olipa taas mukava työviikko. Sää oli loistava kuten edellisilläkin kerroilla tällä viikolla 11. Siis myös hiihtoon loistavat kelit.
Lähetä kommentti